Hubert H. Humphrey Pogramı, merhum Senatör ve A.B.D. Başkan Yardımcısı Hubert H. Humphrey’in onuruna ilk olarak 1978 yılında düzenlenen bir Fulbright Değişim Programıdır. Program, belirli ülkelerdeki kariyerinin ortasındaki genç profesyonellerin Amerika Birleşik Devletlerinde, bir yıl süre ile alanları ile ilgili akademik ve pratik çalışmaları ile liderlik ve profesyonel gelişim çalışmalarını kapsar. 1978 yılından itibaren toplam 157 ülkeden 4600’den fazla bursiyer Humphrey Programına katılmıştır.

Program kapsamındaki ülkelerden biri de Türkiye olup, 1979-2015 yılları arasında Türkiye’den toplam 89 bursiyer Humphrey Programına katılmıştır. Humphrey Programı, Ankara’daki Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu ve Washington’daki Uluslararası Eğitim Enstitüsü/ Kurumu tarafından yürütülür. Humphrey Mezunları Derneği, 1995 yılında, Türkiye’deki Humphrey Programı mezunları tarafından kurulmuştur.


HUMPHREY MEZUNLARI DERNEĞİ

Hubert H. Humphrey Programı, merhum Senatör ve A.B.D. Başkan Yardımcısı Hubert H. Humphrey’in onuruna ilk olarak 1978 yılında düzenlenen bir Fulbright Değişim Programıdır. >>>