HUMPHREY&YES MEZUNLARI MENTÖRLÜK PROGRAMI (8 Aralık 2018-16 Mart 2019)

 

Humphrey Mezunları ile YES Mezunları Derneği, YES Mezunları Derneği tarafından yürütülen, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve ABD Elçilik İkametgahı tesislerinde gerçekleştirilen ve YES mezunlarına yönelik özel bir mentörlük projesi uygulamak için işbirliği yaptı. ABD değişim programı olarak H.H.Humphrey Burs Programının Türkiye ve dünyadaki 40. Yılını onurlandırmak ve kutlamak amacıyla düzenlenen bu projede yer almaktan ve genç YES mezunlarına rehberlik etmekten onur ve mutluluk duymaktayız.      

 

Mentörlük programı, YES mezunlarına menti olarak bireysel ve mesleki gelişimlerinde destek vermek ve sahip oldukları potansiyeli geliştirmek amacı ile tasarlanmıştır. Kendi alanlarında deneyimli ve bilgili Humphrey Mezunları gönüllü mentörler olarak menti’ler ile kendi deneyimlerini ve bilgilerini paylaştılar. Menti’lerin yetenek ve kapasitelerini geliştirmek ve desteklemek amacıyla Proje Döngüsü Yönetimi ve Network oluşturma modülleri de programda yer verildi. Deneyimli eğitmen Işıl Taysever, tüm katılımcıları mentörlük ve network oluşturma süreci ve programın işleyişine dair anahtar noktaları açıklayarak süreç boyunca destekledi.

Program süresince hayat boyu sürecek pek çok bağlantı kuruldu, mesleki deneyimler, bakış açıları ve tercihler konuşuldu, paylaşıldı ve staj seçenekleri gibi kariyerle ilgili fırsatlar sunulurken Humphrey Mezunları ve YES Mezunları arasında dostluklar kuruldu. İnanıyoruz ki her iki mezun grubundan katılanlar çok şey öğrendiler ve pek çok anlamda birbirlerinin bakış açılarını daha iyi anladılar. Tüm katılımcılar için keyifli ve verimli bir öğrenme süreci oldu. Bu programın hazırlık ve uygulama sürecindeki katkıları ve yol göstericilikleri için ABD Ankara Büyükelçiliğine, özellikle Kültür İşleri Departmanına sponsorlukları, inanılmaz destekleri ve program yönetimindeki yol göstericilikleri için teşekkür ederiz.