Humphrey Programı mezunu ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer  Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IIE) tarafından Washington’da düzenlenen Küresel Liderlik Forumu’nun 31 Ekim 2017 tarihli oturumunda ‘Basın Özgürlüğü’ konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. Aralarında çok değişik mesleklerden kamu yöneticileri ve gazetecilerin bulunduğu 100 ülkeden 160 Humphrey Programı Bursiyerine hitaben yaptığı konuşmasında kendi Humphrey deneyiminden bahseden Utku Çakırözer,  programın kişisel ve mesleki gelişmesi üzerindeki dönüştürücü etkilerinden ve program sonrası gazetecilikten politikaya geçişinden bahsetti.  

Bursiyerlere, Humphrey Programından mümkün olduğunca yararlanabilmek, teknik ve liderlik becerilerini geliştirebilmek için derslerin yanısıra bol bol seyahat etmelerini ve profesyonel networking faaliyetlerine katılmaya çaba göstermelerini tavsiye eden Çakırözer, Humphrey programının çok kültürlü yapısı  sayesinde diyalog ve uzlaşma becerilerini de geliştirdiği ve bütün bu katkıların her bir humphrey mezununun kendi  ülkesinin kalkınma ve gelişmesinde çok önemli etkiler yaratmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Özgür basının önemini vurguladığı konuşmasında Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasının olumsuz sonuçları olduğunu, Humphrey Burs Programının adına kurulduğu Hubert. H.Humphrey’in de belirttiği gibi özgür bir basının demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirtti. Türkiye Humphrey Mezunlarının selamlarını, iyi dileklerini ve işbirliği çağrısını ilettiği konuşmasını tüm Humphrey bursiyerlerine başarı dilekleriyle tamamladı.

 

https://www.facebook.com/utkucakirozer/?hc_ref=ARTgiOF3ZPlq7HHfGUdTCcAGghQpBM0VSE8MVnRr8VIq7UI68YOBmBg2BrkGekYnbm8

https://www.facebook.com/Humphrey-Alumni-Association-845316202199687/