Dicle Kalkınma Ajansında Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı olarak görev yapan Humphrey mezunlarından Murat Erçin (2014-2015 Cornell University) tarafından geliştirilen ve  2016 yılından bu yana bölgesel ve ulusal düzeyde faaliyetleri sürdürülen TRC3 Bölgesi Coğrafi İşaretler Projesi 6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve mezunumuz Proje Koordinatörü olarak sempozyumda ‘DİKA Bölgesi’nin Coğrafi İşaretler Serüveni’ sunumunu gerçekleştirmiştir.

6-8 Ekim 2017 tarihleri arasında Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Mardin’de, Coğrafi İşaretler alanında ulusal ve uluslararası platformlarda çalışmalar yürüten “Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı” (YÜCİTA) ile birlikte Türkiye'nin Coğrafi İşaretler Beşiği: Yukarı Mezopotamya Sempozyumu düzenlenmiştir. Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsayan TRC3 Bölgesi’nin coğrafi işaret potansiyelinin ortaya çıkarılması, bu alanda farkındalığın arttırılması ve yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimini teşvik edilmesi sempozyumun başlıca amaçları arasındadır.

Sempozyumda ulusal ve uluslararası platformda coğrafi işaret çalışmalarıyla ilgili yönetişim ve denetim mekanizmalarının tartışılmış, Avrupa Birliği ülkelerinden örnek çalışmalar sunulmuş, değer zincirleri, yasal düzenlemeler ve bu alanda çalışan ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla iş birliği geliştirmesi çalışmaları yürütülmüştür.

Sempozyuma konuşmacı olarak Prof. Dr. Jean-Louis Rastoin (UNESCO Dünya Gıda Kürsüsü Kurucusu ve Bilimsel Danışmanı), Claude Vermot  Desroches  (Comté Peyniri Meslekler arası Yönetim Komitesi Başkanı), François Luquet  (QUALİSUD, Bağımsız Denetim Kuruluşu) gibi yurt dışından ve yurt içinden bir çok uzman ve bilim insanı katılım sağlamıştır. Sempozyum kapsamında Ajans ve Bölge Oda ve Borsalarının İş birliği ile sempozyumun ilk 2 günü boyunca Yöresel tarım ve gıda ürünleri sergisi düzenlenmiş ve çeşitli saha ziyaretleri ve etkinlikler düzenlenmiştir.